tam gdzie sztuka łączy się z kulturą

 • MODERNIZM SOCJALISTYCZNY W POLSCE W LATACH 1956-1989

  W ostatnich latach obserwuje się spore zainteresowanie postsowiecką spuścizną i jej przyszłością. Temat podejmowany jest nie tylko przez architektów, historyków sztuki czy przewodników miejskich, ale także fotografów, reportażystów, pisarzy, twórców filmów czy komiksiarzy, dzięki którym moda na postradziecką estetykę dość szybko przeniknęła do popkultury, wychodząc daleko poza granice własnego kraju. Trend, obecnie najbardziej widoczny jest w… Czytaj więcej »

 • POLSKI MANCHESTER LAT 90

  „Łódź powinna stać się metropolią mediów wschodu”– powiedział jeden z czołowych współczesnych poetów, pisarzy i publicystów języka niemieckiego Hans Magnus Enzensberger, kiedy przyjechał tu na krótko w 1986 r. Powinna, ale tak się nie stało. 3 lata później upadł rynek wschodni i wtedy Łódź oberwała najmocniej. A przecież od kontaktów z Rosją zaczęła się jej kariera. Pod koniec XIX wieku Łódź była prawdziwą ziemią obiecaną. Egzotyką dla polskich elit, do której zjeżdżali... Czytaj więcej »

 • ŚWIATŁO NORDYCKIEGO MROKU

  Kontrastowa natura Północy uświadamia, że oprócz baśniowej przyrody podkolorowanej akwarelami mistrza ilustracji i króla dziecięcej fantazji Johna Bauera, pełnej niezwykłych stworów wywodzących się ze szwedzkiego folkloru, istnieje też i natura pełna niepokoju, mroku i mistycyzmu, przywodząca na myśl nordycki szamanizm i staroskandynawskie sagi…Czytaj więcej »

 • NORDYCKI NOIR - ANALIZA ZJAWISKA

  Nazywany także Scandi noir czy Cold noir, jest dziś czymś więcej, niż tylko skandynawskim nurtem powieści, filmów i seriali kryminalnych. Wydaje się wręcz oczywistością w kulturze popularnej. Przeniknął do mainstreamu tak głęboko, że Skandynawia uczyniła z niego swój znak firmowy…Read more »

 • OD NIEDOCENIONYCH FOTEK PO FOTOGRAFIE WARTE MILIONY

  Światowe trendy pokazują, że najbogatsi ludzie lubią lokować swoje pieniądze już nie tylko w luksusowych rezydencjach, samochodach, ekskluzywnych alkoholach czy oryginalnej biżuterii, ale coraz częściej również w zdjęciach wykonanych przez cenionych fotografów… Czytaj więcej »

 • THE ART OF FASHION ILLUSTRATIONS

  Megan Hess is one of the most identifiable fashion illustrators and print designers, working with Chanel, Dior, Tiffany & Co., Cartier, Montblanc, Balenciaga, Guerlain YSL, Vogue, Harper's Bazaar, Fendi, Ladurée or even Michelle Obama. The list is long. Her drawing style seems so effortless and radiates luxurious elegance and beauty…Read more »